Pavel Wohl: Proč většina předsevzetí “krachne” do konce ledna

Pavel Wohl Penco

Rok se s rokem sešel a s tím jsou spojeny předsevzetí mnohých z nás.
Jak ale taková předsevzetí fungují a jak se co nejvíc přiblížit jejich realizování?
Čeká vás v létě například první triatlonový závod a nevíte jak teď trénovat?
I tomuto tématu se tu budu věnovat. Pojďme se na to podívat víc zblízka.

 

Většina předsevzetí “krachne” do konce ledna

Bohužel je tomu tak u většiny z nás a předsevzetí mnohým moc dlouho nevydrží. Proč tomu tak je?

Hlavní příčinou neúspěchu je, že samotné předsevzetí není spojeno s hodnotami, které ve skutečnosti zastáváme. Taková předsevzetí jsou totiž povrchní a my sami ve svém nitru skutečně nevěříme v jeho realizaci.

Mnozí z vás o tom možná ani neví, ale ke své kariéře se věnuji studiu mentálního koučingu. Sportovní psycholog Adam Blažej a zároveň vedoucí mé závěrečné práce, se na svém Instagramu zabývá právě i stanovováním cílů, které se řadí z velké většiny do novoročních předsevzetí.

Věděli jste, že nejvíc dopaminu se vyplavuje při plánování cílů, zatímco přímo při jejich plnění a očekávání už jeho hladina klesá?

Podle Adama je to právě proto, že vůle je velmi rychle vyčerpatelným elementem. Ta je při plnění cílů pro většinu z nás klíčová a právě už v průběhu února dochází k jejímu vyčerpání. Měli bychom respektovat hlavně naše potřeby a hodnoty, ze kterých postupně vytvořit zvyky. Pokud by vás zajímalo víc ze sportovní psychologie, podívejte se na Adamův Instagram, kde zveřejňuje velmi zajímavé a prakticky uchopitelné tipy. 

 

Jak opravdu splnit svá novoroční předsevzetí? Ušijme na sebe veřejně bič.
Ač se mé tvrzení zdá jakkoli přísné, právě toto je jeden ze způsobů, jak vůči sobě i svému okolí vytvořit velmi silný závazek. Je to nejen závazek sám se sebou, ale i se svým egem. Zkrátka před ostatními přirozeně nechceme vypadat slabě. Napište například na svou sociální síť veřejně své cíle. Tím, že je uvidí i ostatní, vzniká přidaná vnější motivace, která vás požene dál. 
 

Z dané aktivity, kterou tvoří předsevzetí, utvořte svůj zvyk. Právě utváření návyků je velmi silným prostředkem jak zůstat dané aktivitě věrný. Tím, že se stane například běhání vaším zvykem, dochází k procesům automatizace. Například u běhu si zvyknete na to, že v úterý a čtvrtek běháte těžší běh, zatímco v neděli běháte long run. První týdny to může vypadat nezvykle, ale po čase si zvyknete na to, že zkrátka bez odběhaných uterních běžeckých intervalů nebudete spokojeni, stejně tak neděle vám bude připadat prázdná, pokud si ráno nepůjdete na 90 minut zaběhat. To co se stává zvykem, později nevnímáte jako něco, co musíte, ale zkrátka jako něco co k tomu dni patří stejně tak, jakože jste ráno v osm hodin zvyklí snídat.  Pavel Wohl Penco

 
Neplánujte cíle, které nejste schopni dosáhnout, ale stanovte si jednotlivé dílčí cíle,

z jejichž plnění budete mít radost a budou vás následně motivovat do plnění dalších a dalších dílčích cílů. Tím spíš dosáhnete toho jednoho “velkého” cíle. Představte si váš cíl jako cestu. Vždy utvořte kousek cesty směrem k danému cíli. Tím, že budete pomalu následovat cestu s jednotlivými dílčími cíli, které si zde vypíšete, se naučíte i trpělivosti. Právě dosažení každého velkého, nebo třeba i životního cíle vyžaduje mnoho hodin práce a hlavně trpělivosti. Radujte se z přítomných okamžiků a drobných úspěchů. Nechejte pracovat endorfiny i dopamin. Tyto skvělé opiáty, které se přirozeně v našem mozku vyplavují postupně prohlubují naši závislost pro danou aktivitu. 

 

Jak trénovat začátkem roku?

Čeká vás v létě triatlonový závod? Ještě jste třeba žádný nejeli a tápete, jak nyní trénovat? Mám pro vás několik tipů, jak se co nejlépe připravit.

Předpokládejme, že je váš první závod v červnu. To znamená, že máme nějakých šest měsíců do dne “D”. V zimě bychom měli rozvíjet hlavně vytrvalost a zároveň udržovat rychlost. Představme si triatlonový trénink jako ledovec. Právě onou špičkou ledovce je soutěž. Vše pod vodou, tedy velká většina ledovce je trénink, který není na první pohled vidět, ale rozhoduje ve finále o vaší výkonnosti. Tím největším základem je právě vytrvalostní trénink. 

 

Trénujte dlouho v nízkých intenzitách.

Triatlonový trénink je ve své podstatě velmi nudným procesem, kdy učíme tělo i hlavu pracovat s únavou. Cílem vytrvalostního tréninku v nízkých intenzitách je právě oddalování únavy. Tím, že strávíme v zimě hodiny v nízké intenzitě, budujeme kvalitní aerobní základ, na kterém později stavíme i trénink ve vyšších intenzitách. Pavel Wohl Penco

Nezapomínejme ani na čistou rychlost. Jak mnozí asi už ví, jsem zastáncem spíše polarizované metody. Tedy tréninku, který se skládá hlavně z rozvoje nízké intenzity a vysoké intenzity s minimalizací “střední intenzity”. Samozřejmě i tuto střední intenzitu je vhodné zapojovat, ale zejména ve fázích blíže k soutěžím. Nyní bychom se měli věnovat obecné přípravě, tedy k delším tréninkům v nízké intenzitě, například kratším tréninkům se zapojením úseků ve vysoké intenzitě. V praxi by se mohlo jednat například o úseky v běhu do 3-4 minut, stejně tak i na kole či ve vodě. Tyto úseky by měly být v nejvyšších zónách. Toto téma je velmi obsáhlé a proto si myslím, že stačí vědět to nejpodstatnější, co jsem zde nyní shrnul.

 

 

Přeji vám mnoho sil a radosti v sezóně 2024. Užívejte si každého momentu, protože život je krásný dar, se kterým je třeba vynaložit zodpovědně.

 

Pavel Wohl